Nejnovější zprávy z Církev.cz

"Není to pověrčivost, je to víra": trenér fotbalistů Španělska vysvětluje, proč se před každým zápasem pokřižuje

Trenér španělské fotbalové reprezentace Luis de la Fuente Castillo v rozhovoru pro Cope, rozhlasovou stanici Španělské biskupské konference, překvapil, když vysvětlil, že znamení kříže před začátkem každého zápasu "není pověrčivost, ale víra".

Číst dál

Jubileum sv. Rozálie: Čím se proslavila světice spojující Palermo s naší zemí?

Pozorní návštěvníci Brna, Žďáru nad Sázavou nebo třeba Jindřichova Hradce jistě nepřehlédnou morové sloupy na hlavních náměstích těchto měst. Nad oltářem jejich podivuhodných architektur spatříme v kameni vykutanou grotu a v ní ležící dívku, ověnčenou růžemi. Sv. Rozálie se před 400 lety stala jednou z hlavních morových patronek.

Číst dál

Cesta je cíl, aneb velké pěší poutě

Máte pár dní volna? Jste fanoušky aktivní dovolené? Toužíte po duchovním růstu a posílení vztahu s Bohem? Vydejte se na pěší pouť! Díky přítomnosti kněze patří k celodenní chůzi a objevování nových míst také společné bohoslužby, promluvy a modlitby. Letošní léto nabízí hned dvě vícedenní – jednu na východ, druhou na západ.

Číst dál

U františkánů věřící oslaví Porciunkuli

Slavnost Panny Marie, Královny andělů, je významným dnem pro celou františkánskou rodinu. Slaví se 2. srpna a setkání při této příležitosti mohou lidé prožít třeba v kapucínském kostele na Dolním náměstí v Olomouci.

Číst dál

Před sto lety se narodila Anička Zelíková

Rovných sto let uplyne příští týden od chvíle, kdy v Napajedlích přišla na svět karmelitánská terciářka Anna Marie Zelíková, dobrovolná oběť za nenarozené a také kandidátka blahořečení v olomoucké arcidiecézi.

Číst dál

Sdružení Pastorales Forum Wien a PosT Netzwerk jednaly v Záhřebu

Teologové propojení ve sdruženích Pastorales Forum Wien a PosT Netzwerk se v Záhřebu od 2. do 5. července setkali se známým vídeňským pastorálním teologem Paulem Michaelem Zulehnerem (84), aby diskutovali o synodalitě. Na jednání také oslavily výročí založení dvou společností, které vzešly ze školy Paula M. Zulehnera: Pastorales Forum Wien existuje již 35 let a PosT Netzwerk středoevropských a východoevropských pastorálních teologů 20 let.

Číst dál

"Bible je úžasná, ale někdy matoucí a těžko čitelná," vysvětluje kněz

Video "Bible v 10 minutách" P. Mika Schmitze se stalo dosud nejúspěšnějším videem tohoto populárního amerického katolického kněze. Během prvních 24 hodin nasbíralo více než 358 000 zhlédnutí.

Číst dál

Hořící věž katedrály v Normandii, děsivá připomínka požáru Notre Dame

Věž gotické katedrály ve francouzském městě Rouen v Normandii začala dnes, 11. července, hořet během renovačních prací a připomněla požár pařížské katedrály Notre Dame v roce 2019.

Číst dál

Vatikán zveřejnil negativní stanovisko Pavla VI. k údajným zjevením v Amsterdamu

Vatikánské dikasterium pro nauku víry zveřejnilo dnes, 11. července, rozhodnutí schválené papežem Pavlem VI., podle něhož údajná zjevení v Holandsku nejsou nadpřirozeného původu. Jedná se o takzvanou “Naší Paní všech národů" v Amsterdamu.

Číst dál

Arcibiskupské lesy a obec Velehrad otevřely novou naučnou stezku

Společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. ve spolupráci s Obcí Velehrad s potěšením oznamují otevření nové naučné stezky v malebném prostředí Velehradu. Naučná stezka s délkou 1,4 km provede návštěvníky historií a krásami této významné poutní destinace a zároveň jim přiblíží práci a poslání Arcibiskupských lesů a statků Olomouc.

Číst dál

Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi získala prestižní akreditaci

Koncem června letošního roku se Nemocnici sv. Alžběty Na Slupi, která je církevním poskytovatelem zdravotních služeb, podařilo získat prestižní akreditaci kvality a bezpečí. Akreditaci za splnění přísných podmínek udělila Česká společnost pro akreditaci ve zdravotnictví.

Číst dál

Italská vláda navrhla zákon, který má finančně podporovat ženy odmítající potrat

Iniciativa, prosazovaná stranou Forza Italia, nabízí italským ženám, které se rozhodnou pokračovat v těhotenství navzdory svým ekonomickým potížím, příspěvek ve výši 1 000 eur po dobu pěti let.

Číst dál

VIDEO: Mons. Stanislav Přibyl o sv. Zdislavě, patronce litoměřické diecéze

Litoměřický biskup Stanislav Přibyl hovoří ve videu o životě svaté Zdislavy, patronky Libereckého kraje, litoměřické diecéze a rodin. Dívala se kolem sebe, žila svůj život, jak nejlépe uměla a dělala nejen to, co musela nebo co bylo běžné, ale něco navíc. Narodila se v Křižanově a je pohřbena v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí.

Číst dál

Sousedská slavnost na Svatém Kopečku

Výbor Matice svatokopecké srdečně zve na druhý ročník Sousedské slavnosti a na Adorační dny, které se uskuteční ve dnech 17. až 20. srpna 2024. Sousedská slavnost nabídne mši svatou, odpoledne pak aktivity a divadlo pro děti (Divadlo Víti Marčíka ml.), lesní pedagogiku, přednášku o bl. Carlo Acutisovi (Kateřina Lachmanová).

Číst dál

Varhany pro Ostravu: Noví dárci i polední hudba v katedrále

Projekt Varhany pro Ostravu od loňska usiluje o nové prvotřídní varhany pro ostravskou katedrálu Božského Spasitele. Zatímco varhanáři pracují na úpravě nástroje z Janáčkovy filharmonie, katedrální farnost pokračuje ve sbírkové kampani.

Číst dál

Dnes slavíme svatého Benedikta, který rozhodujícím způsobem přispěl k formování Evropy

11. července slaví katolická církev svatého Benedikta z Nursie, zakladatele západního mnišství, patriarchu západních mnichů a patrona Evropy. Je znám také jako svatý Benedikt, opat.

Číst dál

150 dobrovolníků pomohlo první červencový týden stovce rodin ve Šluknovském výběžku

Více než 150 mladých dobrovolníků pomohlo první červencový týden 105 rodinám ve Šluknovském výběžku. Jednalo se již o 15. ročník akce SummerJob, v rámci které mladí lidé pomáhají potřebným v českém pohraničí. Letos se vydali již podruhé do Krásné Lípy, Mikulášovic, Vilémova a Dolní Poustevny. Kromě nezištné pomoci dobrovolníci oživili Šluknovský výběžek také pestrými kulturními večery – v rámci SummerJobu se představil například písničkář Pavel Helan, na besedu dorazil známý podnikatel a novinář Jan Dobrovský a nechyběl ani tradiční fotbalový turnaj.

Číst dál

Naléhavý úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem na měsíc červenec 2024

Modleme se, aby se církev stávala prorockou pro mladou generaci.

Číst dál

V Brně proběhne konference CHARIS

Ve dnech od 10. do 14. července se bude v Brně na výstavišti BVV konat Konference Charis (dříve Katolická charismatická konference). Tato největší křesťanská konference v ČR letos nabídne zamyšlení nad tím, zda jsme misionáři nebo misijní pole. Mezi řečníky nebude chybět o. Vojtěch Kodet, Kateřina Lachmanová, Pavla Petrášková a ze Slovenska přijede o. Jozef Mihok.

Číst dál

Papež při setkání v Hirošimě: Stroj nesmí rozhodovat o lidském životě

Žádný stroj by nikdy neměl rozhodnout o odebrání lidského života, napsal papež v poselství pro mezináboženské setkání Etika umělé inteligence pro mír. František zdůraznil, že stroj se řídí algoritmem, ale pouze člověk se může rozhodnout v hloubi svého srdce. Někdy se jedná o rozhodnutí, která mají důsledky pro mnoho lidí. K jejich přijetí je zapotřebí moudrosti.

Číst dál

Modlitba ke svatým Ludvíkovi a Celii Martinovým pomohla manželům v nejtěžších chvílích

Susanna Spencerová, teoložka, katolická spisovatelka, manželka a matka čtyř dětí, vypráví příběh o tom, jak jim s manželem v nejtěžších chvílích pomohla modlitba ke svatým manželům Ludvíku a Celii Martinovým.

Číst dál

Odhalení tajemství, jež skrývalo srdce světice, která přijala Kristova stigmata

9. července se slaví svátek svaté Veroniky Giuliani, velké kapucínské mystičky, jež obdržela Kristova stigmata.

Číst dál

Služba Bohu se zubní vrtačkou a smartphonem

Zubařka, influencerka na sociálních sítích a řeholní sestra. Všechny tyto tituly by mohla mít v popisu práce sestra M. Paula Blumová z Ekvádoru. Čtyřiatřicetiletá žena je v posledním ročníku studia na zubní lékařku a její vášní je šíření "dobrých zpráv" prostřednictvím Instagramu.

Číst dál

Bylo zveřejněno Instrumentum laboris pro druhé zasedání synody

Tisková kancelář Svatého stolce zveřejnila dnes, 9. července, "Instrumentum laboris". Dokument, kterým se bude řídit druhé zasedání XVI. generálního shromáždění synody v říjnu tohoto roku, se zaměřuje mimo jiné na potřebu transparentnosti a zodpovědnosti a na roli žen v církvi.

Číst dál

Papež je zarmoucen rostoucím násilím na Ukrajině a v Gaze

V návaznosti na ruské údery na Ukrajině a na útok izraelských sil na školu Svaté rodiny v Gaze, Tiskové středisko Svatého stolce vydalo dnes, 9. července, vyjádření papeže Františka k těmto tragickým událostem.

Číst dál

Izrael zaútočil na katolickou školu v Gaze

Latinský jeruzalémský patriarchát vydal prohlášení, ve kterém se ohrazuje proti novému útoku Izraele na křesťany ve Svaté zemi.

Číst dál

FOTOGALERIE: Pouť na horu sv. Klimenta u Osvětiman

V neděli 7. července 2024 pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK, celebroval poutní mši svatou na hoře sv. Klimenta u Osvětiman, kde se nachází hradisko s kapličkou a základy kostelíka spojovaného s cyrilometodějskou dobou. Slavnostní bohoslužbu doprovodila dechová hudba a pěvecký sbor. Pro všechny přítomné bylo přichystáno také malé občerstvení.

Číst dál

Vatikán schválil mariánská zjevení "Mystická růže" v Itálii

Dikasterium pro nauku víry oznámilo schválení zjevení Panny Marie italské řeholnici Pierině Gilliové v letech 1947 a 1966. Ke zjevením došlo v italských městech Montichiari a Fontanelle, která se nacházejí v provincii Brescia.

Číst dál

Svatoanenské triduum ve Staré Vodě

Třídenním programem v poutním kostele v zaniklé obci Stará Voda nedaleko Libavé oslaví věřící od 26. do 28. července 2024 svátek sv. Anny.

Číst dál

Dvojčata vysvěcená na kněze v Sýrii, zemi známé tvrdým pronásledováním křesťanů

V sobotu 6. července slavili křesťané v syrském Aleppu kněžské svěcení dvojčat Johnnyho a George Jalloufových.

Číst dál

Biskupové jednali na Velehradě na 140. plenárním zasedání ČBK

V poutním domě Stojanov na Velehradě jednali od 6. - 8. července 2024 biskupové Čech, Moravy a Slezska. 140. plenárního zasedání ČBK se účastnil i apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo a předsedové konferencí mužských a ženských řeholí, sr. Krista Chládková a arciopat Prokop Siostrzonek.

Číst dál

COMECE vyzývá Evropskou unii, aby v době digitalizace zdůrazňovala rodinné hodnoty

Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) v nově vydaném dokumentu z 5. července, který vypracoval její poradní orgán pro mládež Youth Net, zdůrazňuje, že je třeba, aby politici v EU upřednostňovali rodinné hodnoty a křesťanskou etiku, a snížili tak negativní dopady digitální technologie na mladé generace.

Číst dál

Blahoslavená, která rozdávala čokoládu jako symbol radosti

7. července se slaví Světový den kakaa, ovoce, které je základní surovinou pro výrobu čokolády a kterému řada studií přisuzuje antistresové účinky. Poznejte příběh argentinské řeholnice, jež rozdávala čokoládu jako symbol radosti a blízkosti.

Číst dál

U kapucínů se slaví nedělní mše v angličtině

V olomouckém kostele Zvěstování Páně (u kapucínů) se každou neděli od 12.21 slaví mše svatá v anglickém jazyce. Netradiční čas je inspirován veršem Janova evangelia 12,21: „… rádi bychom viděli Ježíše.“

Číst dál

Litoměřický biskup obdržel osobní pečetidlo

V pátek 5. července 2024 na Velehradské pouti a Dnech lidí dobré vůle 2024 převzal litoměřický biskup Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK, z rukou cvikovského faráře P. Rudolfa Repky osobní pečetidlo.

Číst dál

Fatimský den v Koclířově

V sobotu 13.července 2024 se uskuteční v Koclířově u Svitav u příležitosti 107. výročí zjevení Panny Marie fatimský den. Na programu je také v předvečer výročí večerní vigilie se slavením mše svaté, světelným procesím a modlitbou sv. růžence v Capelinhě.

Číst dál

FOTOGALERIE: Mše svatá s odhalením pamětního reliéfu Mons. Josefa Olejníka za účasti českých a moravských biskupů

V neděli 7. července biskupové Čech, Moravy a Slezska sloužili v rámci plenárního zasedání ČBK mši svatou ve Strání, při které byl odhalen a posvěcen reliéf Mons. Josefa Olejníka. Hlavním celebrantem byl Mons. Stanislav Přibyl. Po bohoslužbě následovalo procesí k jeho hrobu, kde se biskupové spolu s věřícími pomodlili.

Číst dál

POZVÁNKA: Mše svatá na poděkování za 30 let kněžské služby Mons. V. Kročila

Srdečně zveme ke společnému slavení liturgie, kterou bude sloužit Mons. Vlastimil Kročil, biskup českobudějovický, na poděkování u příležitosti 30. výročí kněžské služby. Mše svatá proběhne 13. července 2024 od 10:00 hodin v katedrále svatého Mikuláše v Českých Budějovicích.

Číst dál

Hrdinka druhé světové války by mohla být první malajsijskou světicí

Diecéze Penang v Malajsii oficiálně zahájila proces blahořečení a kanonizace Sybil Kathigasu, zdravotní sestry a válečné hrdinky.

Číst dál

Katolická psychoterapeutka: „Bůh je pravým zdrojem naší sebeúcty“

Sheila Morataya, katolická spisovatelka a psychoterapeutka, vysvětluje rozdíl mezi pojmy jako „sebeláska“ a správná láska k sobě samému, které se často zaměňují, a potvrzuje, že „Bůh je pravým zdrojem sebeúcty“.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 8. do 14. července 2024

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Papež při návštěvě Terstu: Uzdravme raněné srdce demokracie

V neděli 7. července, během jednodenní návštěvy severoitalského Terstu, pronesl papež František závěrečnou řeč Italského katolického sociálního týdne, při které se podělil o své myšlenky týkající se krize demokracie.

Číst dál

Papežova homilie v Terstu: Potřebujeme víru, která není lhostejná

Během dnešní návštěvy Terstu papež František předsedal mši svaté u příležitosti zakončení 50. italského katolického sociálního týdne. Ve své homilii uvedl, že potřebujeme víru která není lhostejná k problémům tohoto světa a důrazně vyzval ke společnému úsilí o novou civilizaci žijící v míru a bratrství. Na závěr nedělní bohoslužby v Terstu přednesl Svatý otec modlitbu Anděl Páně.

Číst dál

Papež František udělil Monice Klimentové Řád sv. Řehoře Velikého

Za dlouholetou věrnou, obětavou a kreativní službu církvi jmenoval papež František do hodnosti dámy Papežského rytířského řádu sv. Řehoře Velikého paní Moniku Klimentovou, vedoucí Tiskového střediska České biskupské konference. Toto významné ocenění jí předal během slavnostní bohoslužby 7. července ve Strání, kterou koncelebrovali i čeští a moravští biskupové, apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo.

Číst dál

Papež František dnes, v neděli 7. července, navštíví Terst v severní Itálii

Svatý otec dnes v Terstu promluví na závěr 50. katolického sociálního týdne, který začal ve středu 3. července. Cílem akce, kterou pořádá Italská biskupská konference, je prohloubit a oživit křesťanské poslání v sociální oblasti.

Číst dál

FOTOGALERIE: Cyrilometodějská pouť na Podluží u Mikulčic

Slavnostní mši svatou ke cti sv. Cyrila a Metoděje sloužil 5. července emeritní brněnský biskup Mons. Vojtěch Cikrle na Podluží u Mikulčic v místech, kam připutovali slovanští věrozvěstové.

Číst dál

Arcibiskup Viganò byl exkomunikován za schizma

Arcibiskup Carlo Maria Viganò, bývalý apoštolský nuncius ve Spojených státech, byl dnes, 5. července, Dikasteriem pro nauky víry exkomunikován "latae sententiae". Důvodem exkomunikace byla podle dikasteria skutečnost, že Viganò neuznává legitimitu papeže Františka ani II. vatikánského koncilu.

Číst dál

OBRAZEM: Cyrilometodějskou poutí na Velehradě vyvrcholily Dny lidí dobré vůle

Cyrilometodějské slavnosti 2024 vyvrcholily v pátek 5. července slavnostní bohoslužbou na nádvoří před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě. Dnešní pouti se účastnilo téměř 30 tisíc poutníků, na včerejší charitativní koncert, Večer lidí dobré vůle, dorazilo na Velehrad 20 tisíc účastníků. Po celou dobu cyrilometodějských oslav probíhal také bohatý doprovodný program pro děti i dospělé.

Číst dál

Cyrilometodějské oslavy s vděčností a prosbou za svobodu

Téměř 30 tisíc lidí se 5. července sešlo na nádvoří před velehradskou bazilikou k oslavě mše svaté u příležitosti Národní cyrilometodějské pouti. Jako jedno z témat ji letos provázela připomínka obětí komunistického režimu.

Číst dál

ČBK ocenila významné osobnosti během Národní pouti na Velehradě

Při slavnostní poutní mši svaté 5. července 2024 na Velehradě ocenila Česká biskupská konference několik významných osobností z různých oblastí veřejného života. Představujeme oceněné pro rok 2024.

Číst dál

Homilie apoštolského nuncia z velehradské pouti

Přinášíme celé znění promluvy, kterou během slavností poutní bohoslužby ke cti sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě 5. července pronesl apoštolský nuncius v ČR, arcibiskup Jude Thaddeus Okolo.

Číst dál

Česká společnost modernizovala ovládání vatikánského teleskopu

Vatikán modernizoval svůj nejdůležitější teleskop, který se nachází na Mount Graham v Arizoně v USA. Díky automatizovanému řídicímu systému jej bude možné ovládat na dálku z Vatikánské astronomické observatoře v Castel Gandolfo. Řídicí systém vybudovala česká společnost ProjectSoft, která se zabývá mimo jiné průmyslovou automatizací v pivovarech.

Číst dál

Na Velehradě se vybralo přes milion korun

Ve čtvrtek 4. července 2024 v 19.30 začal na pódiu před velehradskou bazilikou tradiční Večer lidí dobré vůle. Benefičním koncertem, kterým provedli moderátoři Marcela Augustová a Jiří Václavek, vyvrcholil první den 25. cyrilometodějských oslav. Na Velehrad dorazilo 20 tisíc návštěvníků a na charitativní projekty se vybralo 1 025 107 Kč. Částka ale ještě může narůst díky dárcovským SMS zprávám. Ty mohou lidé posílat na velehradskou sbírku i po skončení koncertu – DMS VELEHRAD 30, 60, 90 nebo 190 na číslo 87 777.

Číst dál

Zemřel PhDr. Karel Šprunk

Ve věku 93 let zemřel 3. července 2024 spisovatel, filozof, teolog, překladatel a pedagog PhDr. Karel Šprunk. Poslední rozloučení se uskuteční 12. července od 12.30 hodin v kostele Svaté Rodiny v Praze - Řepích.

Číst dál

VIDEO: Mons. Stanislav Přibyl: Gau-dííí

Litoměřický biskup Stanislav Přibyl se ve svém dalším videu ohlíží za nedávnou návštěvou Barcelony a jejího skvostu, chrámu Sagrada Familia od architekta A. Gaudího.

Číst dál

Cyrilometodějská pouť v Mikulčicích

Římskokatolická farnost Mikulčice a Obec Mikulčice vás srdečně zvou na Cyrilometodějskou pouť na Podluží na Slovanské hradiště v Mikulčicích v pátek 5. července 2024.

Číst dál

Na Velehradě začínají 25. Dny lidí dobré vůle

Ve dnech 4. a 5. července ožívá Velehrad tradičními cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Letošní oslavy se zaměří na připomenutí 75. výročí vydání pastýřského listu Hlas čs. biskupů v hodině velké zkoušky.

Číst dál

Svatí na krkonošských stezkách

Na krkonošských cestách provází poutníky nové podmalby na skle se zobrazením světců. Patnáct nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Podmalby na skle jsou prastarou výtvarnou technikou, které nechyběly v žádné krkonošské chalupě.

Číst dál

Pákistán: Křesťan odsouzen k smrti za příspěvek na sociálních sítích

Pákistánský soud shledal vinným z rouhání dvacetiletého muže ze Sahiwalu, který byl obviněn za to, že na sociálních sítích sdílel obsah považovaný za urážku islámu a jeho proroka. Mladík byl odsouzen k trestu smrti. Proti rozsudku se ohradil biskup Samson Shukardin, hlava katolické církve v Pákistánu.

Číst dál

Připomínáme si 820 let od kanonizace sv. Prokopa

Svatý Prokop (konec 10. století Chotouň – 25. března 1053 Sázava) byl původně kněz, později poustevník, spoluzakladatel a první opat Sázavského kláštera. Svatořečen byl roku 1204, jako první ze všech českých světců

Číst dál